תיקן הפסים החום (מקק, ג'וק)הדברת תיקנים בית , בחצר או בעסקאנו בפרפקט הדברות מתמחים בהדברת שלושת סוגי התיקנים הקיימים בארץ.

ההדברה תבוצע בהיקף הבית, בסדקים וחריצים, ובמקומות מסתור פוטנציאליים לתיקן, ע"י תכשירים ידידותיים לסביבה ולאדם,

דבר המאפשר חזרה לבית לאחר שעה אחת בלבד.

את התיקן הגרמני נדביר באמצעות ג'לים, דבר אשר אינו מחייב שום פעולה קודמת ללקוח למעט ניקיון בלבד.

הדברת תיקן גרמני אינה מצריכה הזזת רהיטים, פינוי כלים, או יציאה מהבית.

תיקן הפסים החום (מקק, ג'וק)בארץ קיימים 3 סוגי תיקנים (מקקים, ג'וקים):

1. תיקן גרמני.

2. תיקן אמריקאי.

3. תיקן הפסים החום.

מאפיינים:

צבע: חום בהיר.

גודל: 1.5-2.5 ס''מ.

עיניים: שחורות ובולטות.

מחזור חיים: 3 חודשים (בטמפרטורות נמוכות המחזור מתארך).

איפיון ייחודי: פסים חומים ורחבים על הכנפיים. צורת גופו כצורת אגס, צר באזור הראש, ורחב באזור הישבן.

מחושים: ארוכים.

כנפיים: לזכר כנפיים, לנקבה שרידי כנפיים, אך לא עפה.

גפיים: חזקות ומותאמות לריצה, בעלי טפירים וכריות הדבקה, המסוגלים לטפס על קירות.

שעות הפעילות: כל היום, אך בעיקר בלילה, בחשיכה.

אוכל: אוכלי כל (אומניבורי).


תיקן פסים חום הוא חרק חברותי, הוא לא חי בקן, אין בינו לבין חבריו אמצעי תקשורת, או חלוקת תפקידים ברורה. תיקן פסים חום (מקק, ג'וק) מתפתח בגלגול חסר (אין גולם). הזכר מחדיר את תיק הביצים (ספרמטור) לנרתיק הנקבה, והיא משתמשת בו כפי הצורך. היא מפרה את הזרע ומטילה את הביצים לתיק הביצים. כל נרתיק ביצים של תיקן פסים חום מכיל בין 10-16 ביצים. אורך חיי נקבת התיקן פסים חום הוא בין 6-7 חודשים, במהלכם היא מייצרת 5-9 תיקים, כאשר כל תיק מכיל 10-16 ביצים.


תקופת האינקוביציה של הביצים של התיקן פסים חום הוא בין 7-10 שבועות, אך הנקבה נושאת את תיק הביצים רק יומיים ראשונים ומדביקה אותם למצע. הנקבה תדביק את תיק הביצים במקומות בהם יש נייר. לרוב יהיו אלה ספריות, קרטונים, מגירות עם נייר, וכו'.


התיקנים (מקקים, ג'וקים) שבוקעים מהביצים נקראים נימפות. הם מתנשלים 10 פעמים עד לשלב הבוגר. בכל התנשלות, יורדת המעטפת החיצונית, והם הופכים לתיקן בצבע לבן (לרוב נבחין בתיקנים לבנים כאשר נזיז ניירות וספרים). לפי מספר הפסים שעל גבם אפשר לדעת כמה התנשלויות עברו הנימפות. איברי הרביה שלהם לא מפותחים, ואין להם כנפיים. הם גדלים בביוטופ אחד (בית גידול אחד) ביחד עם הבוגרים. כאשר מגיע הנימפה לשלב הבוגר, צומחות לו כנפיים, ואיבריה הרביה שלו מתפתחים, והוא יכול להזדווג. מרגע שהנימפה של התיקן פסים חום בוקע מהביצה, ועד שמגיע לבגרות מינית (מחזור חיים), עוברים חמישה חודשים.


לתיקן פסים חום מחושים ארוכים, ובדומה לחיפושית הטבק, ולנובר התבואה, ראשם נוטה מטה (היפוגנטי). ולוחית הגב מכסה מעליו, גופם פחוס מהגב לבטן, גפי הפה שלהם מוטה מטה, ומותאמות ללעיסה. לגפי הפה של התיקן פסים חום איברי חישה רבים.

התיקן פסים חום אוכל ממזונות האדם ומפריש את הצואה שלו על המזון שלנו ובכך מעביר מחלות. אזורי פעילות עיקריים של התיקן פסים חום: במקומות יבשים עם נייר, לרוב יהיו אלה ספריות, קרטונים, מגירות עם נייר, וכו'.


אופן הדברת תיקן פסים חום:

הדברה בג'לים, מדבקות דבק מזון. הג'ל מכיל סוכרים ושומנים, המעורבבים עם הרעל, יגיע התיקן פסים חום, יאכל, וימות כעבור דקות אחדות. כמובן שעזרת הלקוח חשובה מאוד, והוא יצטרך לשמור על ניקיון וסניטציה, על מנת שלתיקן פסים חום לא תהיה אפשרות מאכל אחר ויגיע לפיתיון המורעל, יאכל ממנו, וימות. מכיוון שהתיקן פסים חום כמעט ולא הולך על הרצפה, ונמצא רוב הזמן על ספריות, דפים, קלסרים, מגירות, ארונות, וקרטונים, נדביר אותו במלכודות דבק מזון, ובג'לים המורשים למדבירים בלבד להדברת תיקן פסים חום.


תיקנים (מקקים, ג'וקים) נוספים הנפוצים בארצינו הם: תיקן אמריקאי, ותיקן גרמני, עליהם מורחב בדפי המידע שלהם.

דוגמה לחרקים נוספים שמתפתחים בגלגול חסר: קרציה, קרציון, פשפש מיטה, עליהם נרחיב בדפי המידע שלהם.
רוצים שנחזור אליכם?צריכים הצעת מחיר להדברה? לכידת חולדה?
ספרו לנו מה הבעיה...