הדברת פרעושיםהדברת פרעושים בבית ובחצרהדברת פרעושים בבית, הדברת פרעושים בחצר, הדברת פרעושים במקלט, הדברה ירוקה לפרעושים.


בארץ קיימים ארבעה סוגי פרעושים:

1. פרעוש הדבר.

2. פרעוש האדם.

3. פרעוש החתול.

4. פרעוש הכלב (נדיר מאוד).


בואו נכיר מעט את חייהם של הפרעושים: הפרעוש הוא חרק חברותי, הוא לא חי בקן, אין בינו לבין חבריו אמצעי תקשורת, או חלוקת תפקידים ברורה. גודלם של הפרעושים הבוגרים הוא 1-3 מ"מ, הם חסרי כנפיים, גופם פחוס לאורך, לפעמים יש להם זוג עיניים, רגליהם מותאמות לקפיצה (למרות גודלם הזעיר של הפרעושים, כושר הקפיצה שלהם הוא בין 20-33 ס''מ!)

צבעם אדום שחור, לפרעושים מעטפת קוטיקולה קשה מאוד, וגפי פה דוקרות מוצצות בצורת חדק. הפרעוש הוא חרק חברותי המתפתח בגלגול מלא (ביצה, זחל, גולם, בוגר). אך ורק הפרעושים הבוגרים הם טפילים אשר מוצצים את דם הפונדקאי.

הדרגות הצעירות: ביצה, זחל, והגולם, חיים ומתפתחים בקרקע. דרגות צעירות אלו ניזונות מהפרשות הפרעושים הבוגרים, טריפת ביצים, וחומרים אורגנים בקרקע שבחצרות, וגם בתוך הבתים, בין סיבי השטיחים.

כמו שהזכרנו , גפי הפה של הפרעושים הם גפי פה דוקרות מוצצות, והם ניזונים מדם יונקים, עצם נוכחותו נרגיש עקיצות באזור הרגליים, ובמקרה של תינוקות אף יזוהו עקיצות בכל הגוף.


מתגרדים אך ורק באזור הרגליים?

סביר להניח שאלו הם הפרעושים ולא הקרציות, מכיוון שכושר הקפיצה שלהם הוא בין 20-33 ס"מ (בין הקרסוליים לברכיים).

עקיצותיו של הפרעוש עלולות להעביר שלל מחלות לאדם ולבעלי חיים כגון: דבר, טיפוס מוריני, ועוד. בעלי חיים וילדים שיבלעו בטעות את זחל הפרעוש, עלולים להידבק בתולעי סרט השרשור. במידה וקיימים בעלי חיים בבית, הסבירות לפרעושים תעלה. חולדות ועכברים (מכרסמים), חתולים, וכלבים, משמשים פונדקאים פוטנציאליים עיקריים עבור הפרעושים, לכן מעבר הפרעושים בין פונדקאים שונים על מנת למצוץ דם, היא הגורם העברת מחלות.

הפרעושים הבוגרים, זכרים ונקבות כאחד, ניזונים אך ורק מדם של פונדקאים בעלי טמפרטורת גוף קבועה-עופות ויונקים. תוך כדי מציצת דם הפרעוש מפריש לתוך גוף הפונדקאי חומר המכיל נוגדי קרישה (כמו יתושים וקרציות), ובכך הוא מוצץ דם בקלות, נוגדי קרישה אלו עלולים להכיל גורמי מחלה!

הפרעוש הנפוץ ביותר בארץ הוא פרעוש החתול (Ctenocephalides felis)-הנפוץ מבין הפרעושים הנטפלים לאדם, ולחיות הבית. בטבע הוא טפיל בעיקר על מכרסמים (חולדות ועכברים), חתולי בר, תנים, נמיות, צבועים, וארנבות. זהו מין הפרעוש הנפוץ ביותר על גבי כלבים וחתולים, בבתים ובחצרות. מין זה גורם את רוב מטרדי עקיצות הפרעושים, בתנאים מסוימים עלול פרעוש החתול להעביר את החיידק המעביר את מחלת הטיפוס מוריני. בעלי חיים וילדים שבולעים את הפרעושים הבוגרים יכולים להידבק בתולעי סרט השרשור.


אופן ההדברת פרעושים בבית או בחצר:

בהדברת פרעושים נצטרך לפעול ב-2 פעולות:

1. שאיבה: על מנת למנוע את התפתחותן של הדרגות הצעירות (ביצה, זחל, גולם) נבצע שאיבה של ספות ושטיחים.

2. הדברה רטובה: נבצע הדברה באמצעות פרטרואידים בשילוב של IGR למניעת התפתחות הדרגות הצעירות.

בבית נגיע למצב של נגיע (הרטבה) בכל הבית, במיוחד במקום הרביצה של חיית המחמד.

בחצר, נהפוך ונרטיב מעט את האדמה במים, ולאחר מכן נדביר עד שנגיע למצב נגירה (הרטבה) של כל השטח.

את חיות המחמד נשלח לוטרינר אשר יסיר מהם את הפרעושים. להדברת פרעושים הרימו טלפון, ואנו בפרפקט הדברות נגיע ונמגר את תופעת הפרעושים מיד!


דוגמאות נוספות לחרקים חברותיים: תיקנים (מקקים, ג'וקים), קרציות, קרציונים, זבובים, פרעושים, עליהם נרחיב בדפי המידע שלהם. דוגמאות נוספות לחרקים המתפתחים בגלגול מלא: צרעות, נמלים, יתושים, עליהם נרחיב בדפי המידע שלהם.רוצים שנחזור אליכם?צריכים הצעת מחיר להדברה? לכידת חולדה?
ספרו לנו מה הבעיה...